Pekný  pes

Salón pre psov

L O L A

Hviezdoslavova 1876
Čadca

(bývalý TATRAKLUB)


Sme tu pre Vás:


pondelok:
utorok:
streda:
štvrtok:
piatok:
sobota:
nedeľa:
9:00 - 16:30
9:00 - 16:30
9:00 - 16:30
9:00 - 16:30
9:00 - 16:30
8:00 - 12:00
Zatvorené

Strihanie výhradne po telefonickom dohovore

Kontakt:

Eva Zagrapanová
0911/906 961

 
Anketa
 
Počítadlo prístupov
O nás
Ak psy nejdú do neba, potom chcem ísť tam, kam oni.
 

 

O psoch..

O psoch

Váš nový pes

Váhate a neviete sa rozhodnúť?

Páčia sa Vám psíky vo Vašom okolí, ale neviete, ako by ste zvládli vlastného? Možno Vám v rozhodovaní pomôžeme.

Rozhodnutie prijať psa do rodiny si vyžaduje dôkladné zváženie. Musia s ním súhlasiť všetci, ktorým jeho príchod ovplyvní doterajší spôsob života.
Pes sa stane súčasťou Vašej rodiny a života na najbližších 10 - 15 rokov.

Malý testík..

Pokúste sa úprimne odpovedať na nasledujúce otázky:
  1. Dovoľuje Vám zdravotný stav Váš, alebo členov Vašej rodiny zadovážiť si psa?
  2. Ste ochotní venovať mu veľkú časť svojho voľného času?
  3. Pes potrebuje vlastné miesto. Vytvoríte mu ho? Máte kde?
  4. Starostlivosť o psa niečo stojí (potrava, prevencia proti parazitom, pomôcky na údržbu, poplatky u veterinára...). Ako veľmi tieto náklady ovplyvnia Váš rodinný rozpočet?
  5. Nebude Váš pes prekážať Vaším susedom? Hodí sa do prostredia, v ktorom bývate? Ako ho prijme Vaše okolie?
  6. Ak sa rozhodnete pre šteniatko, určite Vám v prvom polroku svojho života niečo zničí. Ste na to pripravení?
  7. Viac času budete musieť venovať upratovaniu, chlpy budú takmer všade. Nebude Vám to vadiť?
  8. Cestujete? Veľa pracujete? Chodíte na služobné cesty? Máte radi zahraničné dovolenky? Nie všade s Vami môže ísť aj Váš pes, bude o neho dobre postarané v čase Vašej neprítomnosti?
  9. Budete sa vedieť vyrovnať so skutočnosťou, že tu s Vami nebude navždy?

Vyhodnotenie testu.

Ak Vás ani jedna z otázok neprekvapila a nezaskočila, ani raz ste nezáváhali či odpovedať kladne alebo záporne, ste na najlepšej ceste zaradiť sa medzi veľkú skupinu "psíčkarov".

Teraz už môžete začať uvažovať o konkrétnom výbere psa. Pes bude vo Vašom živote znamenať veľkú zmenu.

Prinúti Vás prekonať lenivosť. Vyplní prázdny čas. Pravidelný pohyb so psom v prírode prispeje k Vášmu zdraviu.

shitzu

Akého psa si mám vybrať...?

Výber psa si musíte dobre rozmyslieť a pristupovať k nemu s opatrnosťou. Musíte zvážiť, či sa rozhodnete pre šteňa alebo dospelého psa, pre psa alebo fenku, veľkého alebo malého, čistokrvného alebo kríženca, či chcete psa strážneho, poľovného alebo tiež výstavného. Možno hľadáte spoločníka pre starších členov Vašej domácnosti, alebo zábavu pre deti.

Na prvý pohľad sa Vám môže zapáčiť niektoré plemeno, ale budete môcť vyhovieť jeho požiadavkám na pohyb, potravu a úpravu? Tým, že si zaobstaráte psa, vezmete na seba za neho zodpovednosť počas celého jeho života. Konečné rozhodnutie, aký pes vyhovuje Vášmu životnému štýlu, musíte urobiť len vy sami, nikto to za Vás urobiť nemôže.

Pes.... a Ja..

Pes je nádherný, zábavný, verný a milujúci tvor. Život bez psa je možno jednoduchší, ale s ním je zaujímavejší a pestrejší. Láska, priateľstvo a oddanosť psa sú nenahraditeľné. Pes vám dovolí zabudnúť na starosti a trápenia. Viete, že sa na vás doma určite niekto teší – VÁŠ PES

O psoch

Kŕmenie psa

DILEMA - AKO KŔMIŤ PSA?

Široká ponuka krmív vyvoláva čoraz viac nejasností. Za veľkou mlákou je situácia natoľko neprehľadná, že to vedie k vzniku rôznych inštitúcií, ktorých cieľom je pomáhať zákazníkom zorientovať sa v tej lavíne informácií ohľadne krmív pre zvieratá. V nasledovnom texte sa vám pokúsime rozčleniť tento problém na témy, informácie o použitých základných surovinách pri výrobe a samozrejme, neobídeme ani poznatky o správnom kŕmení domáceho miláčika.

Jednotlivé časti vám dajú odpovede na väčšinu najčastejšie kladených otázok ohľadne krmív, ale aj ďalších s tým súvisiacich potrieb. Ak však aj po prečítaní tohto príspevku nebudete mať v niečom úplne jasno, pokojne sa so svojou otázkou môžete obrátiť na Petfood Institute (questions@petfoodreport.com), kde vám zaručene poradia pri riešení každého problému.

Petfood Institute (inštitút krmív pre zvieratá) je zväz spájajúci väčšinu  výrobcov krmív pre psov a mačky v Amerike. Jeho prvoradým cieľom je pomáhať spotrebiteľom pri vhodnom výbere krmiva pre svoje zviera. Svetom totiž zavládla dilema, či súčasné kŕmenie psov nie je tak trochu aktom nanútenia. Človek sa totiž stravuje podľa spontánnych chutí. A pes ako živý tvor má takéto chúťky zaručene tiež, ibaže v jarme človeka si ich nedokáže splniť, čiže je odkázaný na odhad a výber svojho pána.

Veterinárni lekári sa zhodujú v tom, že od chvíle, kedy sa rozšírilo užívanie vopred vyrobených krmív, žijú domáce zvieratá svoj život dlhšie a zdravšie. Vývoju tohto druhu potravy predchádzal výskum, ktorý prebiehal niekoľko desaťročí. Bola to nemalá práca, kým sa podarilo zabezpečiť pre psov ich vlastné stravovacie vlastnosti.

Čo sa myslí pod pojmom úplná a vyrovnaná.....?

V porovnaní s viacerými ľudskými potravinami sú v krmivách pre psov a mačky použité suroviny, ktoré sú pre nich ojedinelé. S prívlastkom „úplná a vyrovnaná“ sú označované tie krmivá, ktoré Association of American Feed Control Officials (AAFCO, alebo iná európska inštitúcia) dôkladne preskúmala, aby zložením vyhovovali a zodpovedali stravovacím nárokom psov a mačiek.

psik

Čo znamená označenie, že výrobok bol otestovaný kŕmnymi pokusmi?

Výrobca krmív môže testovať hodnotu svojich výrobkov dvoma spôsobmi. Prvý spôsob sa opiera o testy vyvinuté AAFCO, čiže na zvieratách sa prevádzajú kŕmne pokusy, čím sa zisťuje, či daný produkt vyhovuje globálnym stravovacím potrebám zvierat. Počas testov sú zvieratá po dobu šesť mesiacov kŕmené vybraným krmivom a neustále sa kontroluje ich zdravotný stav, ako aj rôzne fyziologické premeny. Takto testované krmivá majú na svojich etiketách uvedený väčšinou nasledovný slogan: Kŕmne pokusy preukázali, že krmivo „XY“ zabezpečuje úplnú a vyrovnanú potravu v každom veku.

Akými inými testmi sa ešte skúma, či dané krmivo je vhodné pre psa alebo mačku?

Popri kŕmnych pokusoch mnoho výrobcov využíva výskumníkmi zostavené tabuľky hodnôt krmiva, ktorými sa ľahko môžu presvedčiť o tom, či ich výrobky zodpovedajú potrebám zvierat v ich rôznych životných (vekových) etapách. Na etiketách takto testovaných krmív nájdete uvedenú vetu: Krmivo „XY“ svojim zložením zodpovedá nutričným hodnotám na rôzne životné obdobia vyvinutými AAFCO (alebo inou podobnou európskou inštitúciou).

 

NÁZVY VÝROBKOV A ETIKETY

Tak ako u potravín určených ľuďom, tak aj u krmív pre zvieratá sú povinné a žiaduce vhodné etikety. Okrem názvu a určenia produktu musia byť uvedené aj obsiahnuté základné prvky a garantované zloženie krmiva.

Možno podávať psovi potravu určenú mačkám?

Aj keď sa to nezdá, psy a mačky majú rozdielne stravovacie potreby, preto si vyžadujú vhodné krmivo. Mačky nie je vhodné kŕmiť krmivom pre psov, nakoľko to nezabezpečuje tie základné prvky, ktoré zdravá mačka potrebuje. V krátkosti povedané, krmivo pre psov zodpovedá ich stravovacím nárokom a potrava pre mačky je vyvinutá tak, aby uspokojila stravovacie potreby mačiek.

Ak je na etikete krmiva uvedené, že to obsahuje „hovädzie“ alebo „kuracie“ mäso, koľko percent granulátu v skutočnosti aj obsahuje tieto suroviny?

Jednotný zákon určuje, že pomer surovín v krmivách musí byť uvádzaný v klesajúcom poradí v súvislosti s váhou. Teda ak je na etikete uvedené v zložení na prvom mieste kuracie mäso, tak obsah tejto suroviny je v krmive väčší, než obsah ostatných surovín.

psik

Je možné, aby výrobcovia krmív používali pri výrobe rôzny balast (prebytočné suroviny), čím by zvýšili hmotnosť produktu?

Toto je naivná hlúposť, ktorú začali šíriť chovatelia odporujúci kŕmeniu granulovanou potravou. Žiaden výrobca by kvôli nepatrnému zisku na takomto klamaní zákazníka neriskoval svoje renomé. Ako už bolo spomenuté, zloženie a hodnota daného krmiva sú výsledkom niekoľkoročného výskumu, ktorý je pred uvedením výrobku na trh preverený nezávislou inštitúciou. Pridávanie balastu pri výrobe je ľahko odhaliteľný proces, pretože hodnoty takto vyrobeného krmiva by sa diametrálne odlišovali od pôvodných. Výrobcovia krmív zaručene nepridávajú do svojich produktov žiadne zbytočné suroviny (aspoň tí, ktorým záleží na zdraví zvierat).

Čo to znamená: rozloženie základných prvkov?

Mnohí žijú v omyle, že výrobcovia krmív rozkladajú základné prvky, čím chcú vytvoriť ilúziu o vyššej koncentrácii vybraných základných prvkov. Producenti krmív sú povinní označiť svoje výrobky platnými údajmi, ktoré podliehajú prísnym úradným predpisom. Rovnako ako v prípade potravín pre ľudí, aj na krmivách pre zvieratá musia byť uvedené základné suroviny, ktoré obsahuje celok. Každá základná surovina (prvok) má určenú úlohu a slúži istému vyživovaciemu cieľu.

Aký má význam pojem „garantované zloženie“?

Garantované zloženie je úradne predpísaná požiadavka každého krmiva. Ide o pojem, ktorý informuje o minimálnej alebo maximálnej hodnote najdôležitejších surovín. Napríklad, o minimálnom obsahu bielkovín, alebo maximálnom obsahu vody...

Ako možno zistiť iba podľa etikety, v akom množstve je v danom krmive obsiahnutá vybraná základná surovina (prvok)?

psik

Znie to šokujúco, ale predpisy na označovanie krmív pre zvieratá sú omnoho prísnejšie, ako je tomu v prípade potravín určených ľuďom. Napríklad, v „čučoriedkovej pusinke“, ktorá je lahôdkou pre človeka, nájdete leda tak hŕstku čučoriedok. V krmive pre psov s označením prítomnosti hovädzieho mäsa však musí byť hovädzina obsiahnutá až na 95%. V krmivách, ktoré majú na etikete uvedené „kuracia večera“ alebo „obsahuje baranie mäso“, musia mať v zložení iba 25% týchto surovín, zatiaľ čo tie s označením „kačacia a zemiaková večera“ musia obsahovať po 25% z oboch uvedených prvkov. V prípade zemiakov je dokonca stanovená spodná hranica, ktorá nikdy nemôže klesnúť pod 3%. Krmivá, ktoré majú na svojich etiketách uvedené „s hovädzím mäsom“ (alebo s inou surovinou), podliehajú predpisom, podľa ktorých musia obsahovať minimálne 3% hovädziny (prípadne inej uvedenej základnej suroviny). Ak na etikete stojí, že krmivo je „s príchuťou kuraciny“, tak sa vyžaduje iba toľko ochucovacieho prostriedku, aby to zviera cítilo ako kuracinu. Čiže v tomto prípade človek nemusí vôbec posúdiť rozdiel.

STRAVOVACIE NÁVODY

Prečo treba sledovať stravovací návod, ktorý sa nachádza na obaloch krmív?

psik

Stravovací návod krmív je vždy vypracovaný konkrétne pre dané krmivo, pričom sa pri zostavovaní berie do úvahy plemeno zvieraťa, jeho vek a aktivita. Zvyšovanie alebo znižovanie kŕmnych dávok podľa skúseností s inými výrobkami totiž nemusí bezpodmienečne zabezpečovať dôkladný prísun potravy pre zviera. Obezita nie je iba neresťou ľudí. Poniektoré z domácich zvierat môže mať tiež sklony k tomu, aby jedlo viac, keď už má k tomu príležitosť. Kŕmne dávky zostavujú výrobcovia tak, aby zabránili prehnanej žravosti psov. Prekrmovanie spôsobuje nadváhu aj u zvierat a odtiaľ je to už iba na krok k zdravotným ťažkostiam.

Existujú výrobcovia krmív, ktorí sa snažia o to, aby zákazníci podávali svojim zvieratám viac, prípadne menej krmiva?

Každý významnejší výrobca potravín pre zvieratá vykonáva výskum v záujme toho, aby zabezpečil vhodné dávkovanie svojho krmiva. Prevádzaním rôznych výpočtov stanovuje optimálnu dávku. Samozrejme, návrhy dávok sa môžu líšiť v závislosti od zloženia, prípadne energetickej alebo nutričnej hodnoty krmiva. Ak chovateľ nevie, koľko z danej potravy by mal podávať svojmu psovi, odporúča sa pridržiavať výpočtov výrobcu, alebo sa poradiť s veterinárom.

Možno podávať psovi zbytky ľudskej stravy?

Nakoľko je krmivo vytvorené tak, aby bolo jediným zdrojom potravy pre zdravé zviera, niet žiadnej rozumnej potreby, aby sa jeho „jedálny lístok“ vylepšoval zbytkami varenej stravy z jedálneho stola udí. Môže to spôsobiť dokonca galibu v podobe zdravotných problémov. Vo väčšine zvyškov ľudskej stravy je príliš veľa cukru, soli, masti alebo inej doplnkovej látky, ktorá psovi zaručene neprospieva. Nehovoriac o tom, že isté ľudské požívatiny ako, napríklad, u psov čokoláda a u mačiek cibuľa, môžu vyvolať ochorenia s nedozernými následkami.

Aký je najlepší spôsob, keď chce človek prejsť z jednej značky krmiva na druhú?

Ak sa rozhodnete pozmeniť stravovací kolobeh svojho miláčika, tak to preveďte pod dohľadom veterinára, pomaly a postupne. Zavedenie náhlych zmien v stravovacích návykoch psa totiž môže vyvolať žalúdočné ťažkosti a iné zdravotné problémy. Ak hodláte prejsť na inú značku krmiva, najprv z neho primiešajte malé množstvo do obvyklej potravy. V nasledujúcich 3 – 5 dňoch postupne navršujte množstvo nového krmiva. Po prekonaní prechodného obdobia si už zviera samo zvykne na nový druh potravy.

Odkiaľ sa možno dozvedieť, či má pes nadváhu, a potrebuje tým pádom špeciálny jedálny lístok?

Ak ste zvedavý na všeobecný zdravotný stav svojho miláčika vrátane toho, či má alebo nemá nadváhu, mali by ste navštíviť veterinára. Keď má zviera chudnúť, tak veterinárny lekár vie najlepšie zastaviť zmenu v stravovacích návykoch, prípadne zvoliť nové vhodné krmivo. V záujme vyhnutiu sa obéznosti zvieraťa je rozumné zamedziť mu prísun zvyškov potravín s vysokým obsahom cukru alebo tukov.

Ako sa dá dozvedieť viac o správnom kŕmení zvieraťa?

Môžete to konzultovať s veterinárom, ale dnes už mnoho výrobcov krmív prevádzkuje aj bezplatnú telefonickú linku so zákazníckym servisom. Ak máte otázky v súvislosti s daným výrobkom, takéto telefónne číslo môže predstavovať najľahšie riešenie. Značnú pomoc poskytuje taktiež internet. Dnes už takmer každý výrobca krmív má svoju webovú stránku, kde človek nájde všetko potrebné.

ZÁKLADNÉ SUROVINY

psik

Výrobcovia krmív používajú množstvo surovín poľnohospodárskeho charakteru. Sem patrí mäso, hydina, morské tvory, rôzne plody, osivá... Výnimkou však nie je ani odpad, ktorý vzniká pri výrobe potravín určených ľuďom.

V záujme výživnej hodnoty a trvanlivosti sa do krmív pridávajú vitamíny, minerály a konzervačné látky. Všetky základné suroviny krmív, ako aj ich použitie na výrobu potravy pre zvieratá schvaľuje FDA (obdoba štátnej potravinovej a veterinárnej správy) a USDA (ministerstvo pôdohospodárstva USA). Akékoľvek priemyselné využitie surovín bez povolení týchto inštitúcií je nemožné.

Obsahujú krmivá umelé farbivá a do akej miery sú tieto bezpečné?

Áno, pri výrobe mnohých krmív sa používajú umelé farbivá. Tu bdie nad bezpečnosťou už spomenutá FDA, ktorá v USA schvaľuje používanie umelých farbív nielen v krmivách pre zvieratá, ale aj v potravinách pre ľudí.

Čo je to živočíšny odpad?

Ak to chceme poňať zjednodušene, tak sa jedná o také časti zvierat, ktoré človek nekonzumuje. Za živočíšny odpad sa však považuje aj červené mäso u hydiny, ktorá je cielene chovaná pre získanie bieleho mäsa. Živočíšny odpad sa v mysliach ľudí usadil ako niečo odporné, ale v skutočnosti je to veľmi dôležitý zdroj bielkovín, uhľohydrátov, vitamínov, minerálov a esenciálnych aminokyselín. Využitie živočíšneho alebo rastlinného odpadu, samozrejme, podlieha prísnej kontrole, ktorá zabezpečuje, aby nešlo vskutku o odpad, ale o výživné zložky.

Aké sú krmivá na báze spracovaných bielkovín a sú vôbec bezpečné?

Tak ako väčšina surovín, aj spracované a upravované suroviny sú bezpečné, takže ich využitie pri výrobe krmív je povolené. Spracovávanie je proces, počas ktorého sa zo základných surovín získajú bielkoviny a tuky. Prebieha to tak, že tieto suroviny sa varia pri neobyčajne vysokej teplote. Na konci procesu zostáva masa bohatá na bielkoviny a minerály. Práve táto masa je dôležitým zdrojom živín pri výrobe krmiva.

Vraj sa pri výrobe krmív používa aj mäso psov a mačiek.

Kolosálna hlúposť a lož! Výrobcovia krmív sú si plne vedomí toho, ako vrúcne milujú ľudia svojich maznáčikov, a preto má každý extra zvýšenú kontrolu toho, aby sa do ich produktov ani náhodou nedostala žiadna časť psa alebo mačky. Pre zamedzenie takéhoto prípadu si vypracovali prísne špecifikácie s možnosťou priamej kontroly u dodávateľov, od ktorých suroviny nakupujú. Ide o akýsi zvýšený akt kontroly, aby sa vo výrobe objavili iba žiadané suroviny.

Nie tak dávno boli média plné choroby šialených kráv, dnes svetom trasie vtáčia chrípka. Môžu tieto vírové ochorenia ohroziť psov, keď sa im podáva krmivo s obsahom hovädziny a hydiny?

Odpoveď je jednoduchá – nie je to možné. Prísny proces kontroly pri výbere surovín okamžite vyradí mäso postihnutých zvierat, takže to sa v procese výroby krmiva zaručene neobjaví.

Používa sa pri výrobe krmív konské mäso?

V Spojených štátoch amerických, ako aj vo vyspelých krajinách Európy, sa kone nechovajú s potravinárskymi cieľmi. To znamená, že konské mäso sa v krmivách pochádzajúcich z týchto štátov zaručene nenachádza.

psik

Aké konzervačné látky sa používajú pri výrobe krmív a môžu nejako uškodiť domácim miláčikom?

V krmivách sú tie isté konzervačné látky ako v potravinách určených ľuďom. Sú to otestované, úradne schválené zložky, ktoré sa využívajú iba v malom množstve, a o ich nezávadnosti nemožno pochybovať. Ich zmysel využitia v krmivách pre zvieratá je vlastne ten istý, ako u potravín určených pre ľudí – aby si zachovali čerstvosť. Zabraňujú rýchlemu skazeniu potravy. Nikomu, snáď, netreba zdôrazňovať, že spotreba skazenej potravy zaručene spôsobí zdravotné ťažkosti ako u človeka, tak aj u zvieraťa.

Spracoval:

Branislav Mathe (z materiálov Petfood Institute - petfoodreport.com )

O psoch

Každodenná starostlivosť - srsť.

Viete aký typ srsti má Váš pes?

Preto, aby ste sa mohli o svojho psa správne starať, musíte poznať typ jeho srsti.

Typ srsti sa rozdeľuje do niekoľkých kategórií:

KRÁTKA HLADKÁ SRSŤ - mops, basendži, doberman, hladkosrstý jazvečík, vipet, boxer, retriever, rotvajler...

Táto srsť vyžaduje pravidelné odstraňovanie starých odumretých chlpov. Postačí k tomu vyčesávacia rukavica s gumovou kefou, alebo kefa s prírodnými štetinami. Dôkladným vyčesaním jeden krát do týždna budete mať pĺznutie psa pod kontrolou.

Na kúpanie používajte šampón s kondicionérom, ktorý im srsť ošetrí. Psov netreba kúpať príliš často (dosť dlho trvá, kým sa im v srsti nahradí prirodzený tuk). Po okúpaní ho dobre poutierajte a nechajte pomaly vyschnúť v primerane teplom prostredí. Suchú srsť vykefujte uhládzacou kefou.

KRÁTKA HRUBÁ SRSŤ - hrubosrstý jazvečík, bradáče, väčšina teriérov...

Tento druh srsti je nutné často a pravidelne česať a kartáčovať. Pokiaľ sa srsti nevenuje dostatok starostlivosti, splstnatie.

Na ošetrovanie takejto srsti potrebujete hrebeň so stredne hustými kovovými zubami, uhládzaciu kefu a trimovací nôž. Trimovacím nožom prejdite opatrne po chrbte psa, aby ste preriedili hrubú prerastenú srsť. Potom srsť vyčešte hrebeňom a vonkajšiu vrstvu vykefujte uhládzacou kefou. Trimovanie je technika na odstraňovanie odumretých chlpov. Je to dosť náročná a zdĺhavá práca, vyžaduje trpezlivosť. Zverte psa radšej odborníkom na trimovacie techniky.

Psa kúpte podľa potreby, nie však príliš často. Pred kúpaním mu vždy najskôr upravte srsť. Používajte šampón pre takýto typ srsti, dodá jej hrubý vzhľad. Psa vysušte v smere uloženia chlpov a ešte raz prekefujte.

 

DLHÁ ROVNÁ SRSŤ - ši-cu, lhasa-apso, tibetský teriér, samojed, kolia, afgánsky chrt...

Tento typ srsti sa kvalitou najviac podobá ľudským vlasom. Ak sa pravidelne neošetruje, ľahko sa zliepa a spletá, vytvára tzv."dredy". Aby ste obmedzili na minimum nároky na údržbu takéhoto typu srsti je vhodné uvažovať o ostrihaní psa. Drôtená kefa, kovový hrebeň so striedavou dĺžkou zubov, uhládzacia kefa, kozmetika na rozčesávanie zlepenej srsti je pri údržbe takejto srsti nevyhnutnosťou.

Psíka kúpte vždy až po vykefovaní. Používajte šampón buď s norkovým olejom, pantenolom alebo jojobovým olejom. Takéto šampóny srsť nevysušujú a nenarušujú prirodzenú tukovú vrstvu. Šampón treba zo srsti dôkladne opláchnuť, lebo zvyšky šampónu podraždia pokožku psa. Následkom je neustále škriabanie, čím sa srsť opäť spletie, zamotá a môžu nastať aj kožné problémy. Táto srsť vyžaduje aj kondicionér, alebo aspoň šampón s kondicionérom. Po okúpaní psíka utrite osuškou a srsť vysušte fénom.

DLHÁ HODVÁBNA SRSŤ - yorkshirsky teriér, maltézsky psík, austrálsky hodvábny teriér, kokeršpaniel...

Ošetrovanie dlhej hodvábnej srsti je časovo veľmi náročné, preto sa pri nevýstavných psoch zvyčajne strihá. Ak sa rozhodnete vypestovať Vášmu psíkovi dlhú srsť, musíte jej udžiavaniu venovať pozornosť takmer denne. Treba ju pravidelne rozčesávať kovovým hrebeňom so striedavou dĺžkou zubov, ktorý učeše chlp po celej jeho dlžke. Na vyčesanie odumretých chlpov používajte mäkkú drôtenú kefu.

Psíka kúpte v šampónoch s prídavkom prírodných olejov, šampón má obsahovať aj kondicionér, ktorý umožní ľahšie rozčesanie mokrej srsti pred vysušením. Pri fénovaní srsti používajte mäkkú drôtenú kefu.

KUČERAVÁ SRSŤ - pudel, bišón...

Tento druh srsti prakticky nepĺzne, na druhej strane vyžaduje zvýšenú starostlivosť v podobe častejšieho kúpania a pravidelného strihania. Pokiaľ sa srsti nevenuje dostatok starostlivosti, splstnatie. Srsť vyčesávajte kovovým hrebeňom a potom vykartáčujte kefou s dlhými štetinami. U šteniat sa prvé strihanie robí zhruba vo veku pätnástich týždňov.

Ak chcete, aby Váš pes mal výstavný strih, budete potrebovať uhládzaciu kefu. Nadýchanosť srsti dosiahnete kefovaním proti smeru jej rastu.
Pri kúpaní používajte šampón s kondicionérom, psa utrite osuškou a vysušte sušičom. Po vysušení treba srsť opäť vykartáčovať.

 

ZVLÁŠTNA SRSŤ - naháč (čínsky, peruánsky...), puli, komondor...

Starostlivosť o tento druh srsti je rozdielna podľa plemena. U naháčov sa staráme predovšetkým o kožu. V lete musíme kožu chrániť pred priamym slnkom krémom alebo mliekom na opaľovanie. V zime psíka chránime oblekom. Pri kúpaní bezsrstých plemien používajte antibakteriálny šampón, aby sa predišlo problémom s kožou.

Srsť puliho alebo komondora ovísa v pradenách a nesmie sa rozčesávať ani pred ani po kúpaní.

 

 

Viete, že... lesklá srsť svedčí o dobrom zdraví a kondícii Vášho psíka, matná srsť je varovný signál, že psík má zdravotný problém?

O psoch

Každodenná starostlivosť - uši.

Kontrolujte psovi pravidelne uši. S čistením vonkajšieho zvukovodu a ušnice by sa malo začať už u šteniatka vo veku 4–5 mesiacov. Čím skôr si pes na tento úkon zvykne, tým lepšie. Používajte zaoblenú a vatou obalenú paličku, navlhčenú vo vhodnom prípravku na čistenie uší. Ucho čistite len na miestach zvonku viditeľných (vyhnete sa možnému poškodeniu bubienka). Frekvencia čistenia uší je individuálna v závislosti od plemena, osrstenia, množstva chĺpkov vo zvukovode. Všeobecne možno povedať, že čistenie uší 1x do mesiaca je u väčšiny psov dostačujúce.

Najväčšiu starostlivosť potrebujú plemená, ktoré majú dlhé, previsnuté uši. U týchto psov sa vstup do zvukovodu ľahko zanáša nečistotou. Tvar ich ušníc bráni prúdeniu vzduchu. Teplé a vlhké prostredie sa môže stať ideálnym miestom na rozmnoženie nežiaducich mikroorganizmov.

K starostlivosti o uší patrí i vytrhávanie chlpov z ušnice a vertikálneho zvukovodu. Ideálne je 1 krát za 2-3 týždne vytrhnúť pár chĺpkov. Vytrhanie veľkého množstva chlpov naraz môže spôsobiť silné podráždenie a opuch sliznice, kde potom vzniká zápal. V prípade, že ušnica sčervená od nahromadeného množstva mazu, pri výtoku hnisu, pri klepaní hlavou, obtieraní uší o koberec, pri zápachu a bolesti na dotyk, vyhľadajte pomoc veterinára. Pred kúpaním vložte psíkovi do uší tampón. Zabránite tak možnému vniknutiu vody do uší, vyhnete sa infekcii.

Viete, že...
..kupirácia uší sa už na Slovensku nemôže vykonávať vzhľadom na v súčasnosti už platný Zákon o ochrane a týraní zvierat?

O psoch

Každodenná starostlivosť - oči.

Ak chcete, aby mal Váš pes čisté oči, utierajte mu ich tampónom navlhčeným borovou alebo len obyčajnou letnou vodou. Niektorým plemenám oči slzia, v kútikoch sa slzy hromadia a vytvárajú nepekné stopy. Všeobecné pravidlo je – nepoužívať akekoľvek prípravky pokiaľ niesú určené špeciálne pre oči psov. Ak spozorujete opuch, sčervenanie alebo zahmlenie, vyhľadajte veterinára.

 

 

Viete, že...
..psy sa dokážu s čiastočnou stratou zraku vyrovnať lepšie ako ľudia tým, že sú schopné tento nedostatok kompenzovať ostatnými zmyslami? Vidia čuchom.

O psoch

Každodenná starostlivosť - zuby.

Zuby trápia psov takmer rovnako často ako ľudí. V medzizubných priestoroch sa usadzujú zvyšky jedla a vzniká plak, ktorý sa pôsobením enzýmov, nachádzajúcich sa v slinách, mení na zubný kameň. Výsledkom zanedbaného chrupu je zapáchajúci dych, zápal ďasien, zubný kaz, paradentóza a vypadávanie zubov.

Vytvorený zubný kameň môže odstrániť už iba veterinár. Vo vašej moci je predchádzať zlému stavu chrupu Vášho psíka. Sliny psov majú samočistiaci účinok. Šľachtením nových plemien s kratšou tlamou a hustejšie osadeným chrupom sa na rozdiel od prapredkov dnešných psov čistiaci účinok viditeľne znižuje.

 

 

Účinným prostriedkom ústnej hygieny je podávanie žuvacích maškŕt alebo čistenie zubov špeciálnou kefkou a pastou.
V špecializovaných predajniach dostať rôzne "žuvačky", ktoré zabraňujú tvorbe zubného povlaku a zubného kameňa. Tieto žuvacie pomôcky pomáhajú znížiť riziko zubného kameňa až o 80 percent!

Viete, že...
...pri čistení psích zubov nesmiete používať ľudskú zubnú pastu. Prečo? Psy nevedia pľuť. Psy pastu prehĺtajú, preto musí byť ich psia zubná pasta jedlá.

O psoch

Každodenná starostlivosť - pazúriky.

Psom, ktoré sa pohybujú prevažne na tvrdom povrchu, ako je asfalt alebo dlažba, sa pazúriky obrusujú samé a väčšinou ich nie je potrebné skracovať. Zvýšenú pozornosť pazúrikom venujte u dlhosrstých plemien, u ktorých pazúriky nevidno.

Prerastené pazúriky poznáte podľa toho, že sa pri došľapovaní ohýnajú smerom k zemi. Tiež pokiaľ je počuteľné klepanie pazúrikov pri chôdzi psa, je najvyšší čas ich ostrihať.

Tým z vás, ktorí nemajú so skracovaním pazúrikov žiadne skúsenosti doporučujeme, aby vás tomuto úkonu naučil odborník. Pazúriky psovi tiež môžete nechať skrátiť u nás.

 

Doporučený postup strihania

Tu je niekoľko rád pre vás v prípade, že sa rozhodnete ostrihať pazúriky svojmu psíkovi sami.
  1. pri skracovaní pazúrikov používajte špeciálne klieštiky alebo gilotínové nožničky, ktoré možno dostať v predajniach s chovateľskými potrebami a nie pedikúrové klieštiky určené na ľudské nechty
  2. pri strihaní pazúrikov u malých šteniat postačia obyčajné nožničky, neskôr už nie sú dosť silné a pazúrik by sa mohol odštiepiť
  3. Dvoj-až trojtýždňovému šteňaťu ostrihajte pazúriky, aby nepodriapalo matke brucho pri "hnetúcich" pohyboch počas cicania. Ak si pes zvykne na strihanie pazúrov ešte ako šteňa, značne vám to neskôr uľahčí prácu.
  4. ukľudnite psa, behom tohto úkonu by mal byť kľudný a nemal by sa vrtieť
  5. prehliadnite pazúrik a lokalizujte ružovkastú oblasť, u psov so svetlými pazúrikmi býva nechtové lôžko lepšie viditeľné
  6. pazúrik odstrihnite kúsok od tohto miesta, kde je už neživé tkanivo
  7. držte sa pravidla, že lepšie je pazúrik skracovať menej, než viac
  8. najlepšie je skracovať pazúrik na niekoľkokrát po veľmi malých kúskoch, zvlášť u tmavých pazúrikov, kde je nechtové lôžko zle vidieť
  9. nezabudnite na vlčie pazúry, ostrihajte ich rovnako, ako ostatné pazúriky
  10. pokiaľ dôjde ku krvácaniu, nepanikárte, krvácanie rýchlo zastavte ľahkým tlakom, môžete použiť prostriedok pre zastavenie krvácania, ako je kamenec.

Starostlivosť o labky v zime

Nezabudnite, že v zime je nutné takisto venovať zvýšenú starostlivosť i psím labkám. Solené cesty,veľké teplotné zmeny na povrchu kože, ktoré sú vyvolané prechodom z teplého prostredia na premrznutý chodník alebo do ľadovej kaše, môžu spôsobiť vážne kožné problémy.

Než sa psom vydáte von, je vhodné namazať mu tlapky (musia byť bez zranenia) špeciálnou masťou, lekárskou vazelínou alebo i indulonou. U setrov, ktorým prerastá srsť medzi prsty, je ideálne ju vystríhať.

Po návrate z prechádzky labky umyť vlažnou vodou, dôkladne vysušiť a znovu ošetriť výživnou alebo ukľudňujúcou masťou.

Ak nemáte istotu...
...a obávate sa sami ostrihať svojmu psíkovi pazúriky, využite naše služby. Radi túto operáciu prevedieme za vás a zároveň vám predvedieme postup tak, aby ste túto činnosť v budúcnosti zvládli aj vy.

 

Stánku vytvoril: Igor Stráňavský
Nemáte nainštalovaný flash player
NanoShop IsoKor Nano shop IsoKor Slovenský kroj naozaj.eu Akrylátové vane